راهنما ارسال فایل به ما

 

ما در چاپ اکسپو همیشه به دنبال ارائه بهترین کیفیت چاپ هستیم. بخشی از کیفیت به فرایند چاپ و نظارت ما بر این فرایند بستگی دارد، اما بخش مهمی از آن به فایلی ارسالی شما بستگی خواهد داشت. مثلا اگر تصویری که در سامانه آپلود می‌کنید کیفیت پایینی داشته باشد، محصول نهایی حتی در صورت استفاده از بهترین دستگاه‌های چاپ و نظارت بهترین ناظران چاپ، باز هم محصولی بی‌کیفیت خواهد بود. بنابراین توصیه می‌کنیم قبل از آپلود فایل خود و سفارش دادن آن در چاپ اکسپو حتما موارد زیر را مطالعه و رعایت فرمایید.

 

 

ابعاد فایل طراحی

  

  محصولاتی نظیر کارت ویزیت، تراکت، بنر و سربرگ در صنعت چاپ معمولا با اندازه های معینی تعریف شده اند. ما در چاپ اکسپو رایج‌ترین و کاربردی‌ترین اندازه‌ها را برای هر یک از این محصولات فراهم کرده‌ایم. فایلی که شما در چاپ اکسپو آپلود می‌کنید باید مطابق با اندازه‌های استاندارد چاپ باشد. این اندازه‌ها را برای هر یک از محصولات ما می‌توانید در فایل راهنمای قالب در صفحه هر محصول مشاهده کنید.

 

        ابعاد کارت ویزیت

        ابعاد طراحی تراکت

        ابعاد طراحی سربرگ

        ابعاد طراحی  بنر

 

 

رزولوشن (Resolution) فایل طراحی

 

    رزولوشن یا وضوح تصویر در صنعت چاپ عبارت است از تعداد نقطه بر اینچ که به آن dpi (dots per inch) گفته می‌شود. در محصولاتی مثل کارت ویزیت، تراکت و سربرگ، اگر تعداد نقاط در فایل شما در هر اینچ کمتر از 300 باشد و در محصولی مثل بنر اگر این تعداد کمتر از 200 پیکسل بر اینچ باشد، کیفیت چاپ مطلوب نخواهد بود.

 

    بنابراین رزولوشن فایل کارت ویزیت، تراکت و سربرگ شما باید حداقل 300 dpi و رزولوشن فایل بنر شما باید حداقل 200 dpi باشد.

 

 

نحوه چیدمان کارت ویزیت

 

    قرارگیری عناصر، متون، تصاویر و لوگوها در فایل شما باید به نحوی باشد که وقتی محصول نهایی در چاپخانه بُرش زده می‌شود، تصویر و متن موردنظرتان دست‌ نخورده باقی بماند. به این منظور همیشه باید برخی نواحی طرح خود را که ممکن است برش بخورد، از عناصر مهم خالی کنید و در عین حال رنگ پس‌زمینه را از هر طرف تا انتهای فایل ادامه دهید تا پس از برش بخشی از محصول بدون رنگ نباشد.

 

  اینجا می‌توانید قالب‌های آمادۀ چاپ اکسپو در اندازه‌های استاندارد را دانلود کنید.  این قالب‌ها محل بُرش را در کارت ویزیت، تراکت و سربرگ برای شما مشخص کرده‌اند تا در طراحی فایل خود متن و تصاویر مهم را در ناحیه‌ای که بُرش خواهد خورد قرار ندهید. اما حتما به خاطر داشته باشید که رنگ پس‌زمینه را تا از هر طرف تا انتهای طرح‌تان ادامه دهید.

 

 

 حالت رنگ‌بندی (RGB در برابر CMYK)

 

    کیفیت تصاویری که در صفحۀ نمایش می‌بینیم با تصویری که نهایتا چاپ می‌شود تفاوت دارد. مثلا در صفحه نمایش رنگ‌ها زنده‌تر و شفاف‌تر هستند اما در چاپ رنگ‌ها تا حدی تیره‌تر و سردتر می‌شوند. دلیل این امر یک نکتۀ فنی است که خیلی از مشتریان از آن آگاه نیستند و به همین دلیل گمان می‌کنند که کم‌کاری یا قصوری از جانب چاپخانه سر زده است.

 

    دلیل تفاوت رنگ‌ها در صفحه نمایش و در چاپ ناشی از تفاوت در حالت (mode) رنگ‌بندی آنها است. در صفحات نمایش رایانه‌ها از رنگ‌بندی RGB استفاده می‌شود اما در چاپ اُفسِت از رنگ‌بندی CMYK استفاده می‌شود.

 

    رنگ‌بندی RGB از پیکسل‌ها و دیودهای صفحه‌نمایش برای ساختن میلیون‌ها رنگ متنوع استفاده می‌کند و چون نیازی نیست که رنگ‌های جدید از ترکیب فیزیکی چند رنگ محدود به دست بیایند، بنابراین رایانه قادر است رنگ‌های بسیار متنوعی را با تفاوت‌های جزئی نسبت به هم تولید کند.

 

    اما در رنگ‌بندی CMYK رنگ‌های مختلف در چاپخانه به صورت فیزیکی از ترکیب چهار رنگ اصلی ساخته می‌شوند، بنابراین تعداد و تنوع رنگ‌هایی که می‌توان ایجاد کرد محدود است. مثلا اگر در صفحه نمایش بتوانیم ده‌ها نوع رنگ قرمز را با شدت‌های مختلف تولید و مشاهده کنیم در چاپ اُفست تعداد رنگ‌های قرمزی که می‌توان به دست آورد کمتر است و از همین رو همیشه بین آنچه در صفحه نمایش می‌بینیم و آنچه نهایتا چاپ می‌شود کمی تفاوت رنگی وجود دارد.

 

    برای حداقل رساندن این تفاوت توصیه ما این است که حتما فایل خود را در رایانه با رنگ‌بندی CMYK تهیه و مشاهده کنید تا کمترین تفاوت ممکن را با آنچه چاپ خواهد شد داشته باشد.

 

 

 فرمت آپلود فایل در سامانه

 

    دقت داشته باشید فرمت فایلی که در چاپ اکسپو آپلود می‌کنید حتما باید JPG  باشد. این فرمت به شما امکان می‌دهد که فایل‌ خود را ضمن حفظ کیفیت مطلوب با حجم بسیار کمی در چاپ اکسپو آپلود کنید

 

    اگر تصویری که در چاپ اکسپو آپلود می‌کنید کیفیت مطلوبی نداشته باشد قطعا محصول نهایی هم کیفیت خوبی نخواهد داشت. بنابراین لطفا دقت کنید که تصویرتان پیکسل-پیسکل، تار و دارای گوشه‌های دندانه‌دار نباشد. اینجا می‌توانید نمونه‌هایی از چند تصویر بی‌کیفیت و معادل باکیفیت آنها را مشاهده کنید.